Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy w Bojanowie

Ciekawostki o Polsce

Utworzono dnia 30.04.2020

W związku ze zbliżającymi się świętami patriotycznymi, które obchodzimy w pierwszych dniach maja, dowiedz się z czego słynie, ilu ludzi mieszka w Polsce, od jakiej europejskiej stolicy większy jest Radom oraz dlaczego w Argentynie obchodzony jest Dzień Polaka. Poznaj ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia.

Flaga Polski
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w kształcie prostokąta składa się z dwóch poziomych pasów w kolorach białym i czerwonym. Za oficjalny symbol uważana jest także flaga z godłem umieszczonym pośrodku białego pasa. Barwy te są odwzorowaniem kolorów na godle państwowym, którym jest biały orzeł na czerwonym polu. Barwa biała symbolizuje srebro oraz wodę, czystość i niepokalanie. Kolor czerwony odnosi się do ognia i krwi. Została oficjalnie wprowadzona 1 sierpnia 1919 roku.

Ilu ludzi mieszka w Polsce?
Zgodnie z danymi na rok 2018 nasz kraj zamieszkuje aktualnie nieco ponad 38 milionów osób. To o ponad 10 milionów więcej, jak w roku 1955. Obecne prognozy wskazują, iż tendencja zmienia kierunek i w roku 2050 będzie nas już tylko 32 miliony.
Ale tak naprawdę... Polacy są wszędzie. Londyn uważany jest za nasze kolejne województwo, w końcu Wyspy Brytyjskie to jeden z popularniejszych kierunków emigracji. W Polsce jest nas 38 milionów, jednak to jedynie 70% wszystkich Polaków. Gdzie mieszka brakująca "trzydziestka"? Na całym świecie! Ponad 9 milionów rozsiana jest w Stanach Zjednoczonych, kolejne 2 miliony żyje w Niemczech, 1,8 miliona w słonecznej Brazylii, milion osób wybrało Francję, zaś 900 tysięcy Kanadę. Gdzie ta Wielka Brytania? Na szóstej pozycji z wynikiem 853 tysięcy.

Jaka jest najdłuższa rzeka Polski?
Wisła - przepływa ona przez 1047 kilometrów naszego kraju. Pierwsza zapisana wzmianka o tej rzecze pochodzi z 7 - 5 roku p.n.e. Swój bieg zaczyna w południowej części Polski na zachodnim stoku Baraniej Góry i przepływając przez cały kraj wpływa do Zatoki Gdańskiej.

Dominujące wyznanie
Religią dominującą w naszym kraju jest katolicyzm wyznawany przez 86,4% społeczeństwa.

Ilość miast w Polsce
Na stan z dnia 1 stycznia 2018 roku w Polsce jest 930 miast. Największym z nich liczącym ponad milion mieszkańców jest Warszawa. Kolejne to Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań.

Ponad 90% Polaków ukończyło minimum szkołę średnią. Coraz więcej młodych ludzi kontynuuje swoją karierę edukacyjną i wybiera się na studia.

Największym festiwalem na świeżym powietrzu w Europie jest Przystanek Woodstock.

Najstarszymi górami na Starym Kontynencie są góry Świętokrzyskie.

Najwyższa temperatura na terenie naszego kraju została odnotowana w Prószkowie 29 lipca 1921 roku. Najchłodniejszym miejscem w historii Polski były Siedlce, gdzie 11 stycznia 1940 roku słupek rtęci wskazał -41,0 °C.    

Polacy a ślub
W tej kwestii pozostajemy liderem - przynajmniej na terenie Unii Europejskiej. Statystyka mówi jasno - Polacy najszybciej wstępują w związek małżeński oraz w najpóźniej się rozwodzą. Średni wiek zawarcia związku małżeńskiego dla kobiet to 24 lata, zaś dla mężczyzny 26,5.

Zwyczaj umieszczania podobizn na nagrobkach
To polski zwyczaj wywodzący się od polskiej szlachty. Dawniej szlachta umieszczała na trumnach podobizny swoich bliskich. Obecnie często na nagrobkach zmarłych w dość młodym wieku ludzi można znaleźć ich zdjęcia.

Czy rozmiar ma znaczenie?
Żadnego. Najlepszym przykładem jest Radom o powierzchni 111,8 km². Dlaczego o nim wspominam? Otóż to miasto leżące w województwie mazowieckim jest większe od Paryża (105,4 km²).

W ciągłym konflikcie...
Od 1600 do 1945 roku nasz kraj był okupowany lub walczył o wolność 43 razy.

Mogę być grosik dłużna?
Otóż nie! Pozwalając ekspedientce lub ekspedientowi być zachować tego "grosika", tak naprawdę w kasie zostaje znacznie więcej. Szacuje się, że wybicie tej monety to koszt od pięciu do ośmiu groszy. 

Dzień Polaka w Argentynie
8 czerwca każdego roku Argentyńczycy obchodzą Dzień Polaka. "Día del Colono Polaco", czyli po prostu Dzień Polskiego Osadnika, to święto narodowe, które ma na celu upamiętnić pojawienie się pierwszych Polaków w tym kraju (1897 rok). Władze Argentyny wprowadziły to święto w 1995 roku. Szacuje się, że Polonia w tym kraju liczy około 450 tysięcy osób.

Środek Polski
Mówi się, że Łódź to środek Polski. To jednak nieprawda. Prawdziwy środek znajduje się 33 kilometry na północ od tego miasta, a dokładniej we wsi Piątek. W samym jej centrum w umieszczono pomnik informujący, gdzie dokładnie znajduje się środek naszego kraju.

Najwyższy budynek w Polsce
Najwyższym budynkiem w naszym kraju jest Pałac Kultury i Nauki znajdujący się na placu Defilad. Pałac wybudowany przez Związek Radziecki jako prezent dla narodu Polskiego w 1955 roku wznosi się na wysokość 237 metrów. Jednak w grudniu 2016 roku, również w Warszawie, rozpoczęto budowę wieżowca, który zajmie pierwsze miejsce pod względem wysokości. Budowa kompleksu budynków biurowych o nazwie Varso zostanie ukończona w 2020 roku, zaś sam obiekt osiągnie wysokość 310 metrów.

Potencjał militarny Polski
W najnowszym raporcie potencjału militarnego z 2017 roku Polska zajmuje 22. miejsce. Łącznie polska armia liczy 184650 osób, z czego 109650 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 466 samolotów, 1065 czołgów oraz 83 okręty. Każdego roku na rozwój wojska przeznacza się 9,3 miliarda dolarów.

Ciekawe miejsca w Polsce
Przebywając w okolicach Kudowy-Zdrój warto pomyśleć o odwiedzeniu Kaplicy Czaszek w Czermnej. To jeden z trzech obiektów tego typu w Europie. Ściany i sufit kaplicy zostały wyłożone trzema tysiącami ludzkich czaszek i kości. Pod jej podłogą ma się znajdować kolejne trzydzieści tysięcy ludzkich szczątków.

Zachęcamy do skorzystania z interaktywnych gier utrwalających wiedzę o Polsce
https://wordwall.net/pl/resource/1798969/polska

oraz do obejrzenia filmiku na temat uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs

 


 

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny